Punch Nedir? Nasıl Yapılır?

Punch Nedir? Nasıl Yapılır?

Punch Nedir? Nasıl Yapılır?

Punch Nedir? Nasıl Yapılır?

Ece Edil Akman Yazdı

2020 yaz ayı pandemi sebebi ile dostlarımızla daha az bir araya gelerek geçti. En zoru da bu oldu benim için. Ağustos ayı geldi ve tatil günlerinin sonuna yaklaşıyoruz yavaş yavaş. O yüzden son haftaların kıymetini bilmek lazım değil mi? Bu yazı hepimiz daha çok açık havada, temiz hava alarak geçirdik. Güneyde yaşamanın bize sunduğu tüm avantajları sonuna kadar kullanmaya çalıştık eminim. Bunun yanında tabi güney sıcağını da fazlasıyla hissettik. Bu sıcaklarda bol bol sıvı tükettik ve akşamüstü hafif bir serinlikte de canımızın istediği gibi buz gibi içecekler hazırlayarak dinlendik. O zamanlar en kıymetli zamanlardı. Dostlarımızla balkonumuzda, bahçemizde güzel anılar biriktirme fırsatı yakaladık bu süreçte. Farkında bile olamadığımız birçok şeyin kıymetini çok daha iyi anladık. Peki bize bu keyifli zamanlarda hangi lezzet eşlik etti?

Kalabalık bir alternatif olanağına sahip Pançlar (Punch) sürahilerle yanımızdaydı. Kokteyl ailesinin en sevilenlerinden biri olan Pançlarımız mevsimden dolayı soğuk hazırlandı. Her mevsime ve hava şartına uygun hazırlanabilme özelliğine sahip olan Pançı sıcak içme şansına da sahibiz.

Pançların kökeni Hindistan’a dayanıyor. Hindistan’da beş ayrı içecekten hazırlanan bir karışım olması sebebi ile Hinçte de beş anlamına gelen ‘pantch’den alıyor adını. İngilizlerin Hintlilerden öğrendiği bu içecek zaman içinde İngilizler sayesinde Avrupa’ya yayılıyor. Şu anda da kalabalık partilerin baş köşesinde tüm güzelliği ile bizleri selamlayan bir içecek halini alıyor. Her ülkede farklı anlamlar, lezzetler katılmış Panç’a. Her ülke kendi damak tadına göre yorumlamış, geliştirmiş. Ama işin aslı ve özü Rom’dur. Panç’ı vazgeçilmez kılan lezzet ondan gelir. Bazen viski, konyak, cin, votka gibi malzemelerde kullanılmaktadır fakat Panç özünde Rom’dan yapılır. Yardımcı malzemeler olarak meyve suları, çeşitli likörler, baharatlar, meyveler, dondurma çeşitleri ve krema kullanılmaktadır. Bunların karışımı ile çok lezzetli karışımlar ortaya çıkarılabilmektedir. Hafif, kolayca ve istenilen miktarda hazırlanabilen, tek püf noktasının bir süre dolapta bekletme olduğu bu kokteyl, yaz aylarında sizler ve dostlarınız için müthiş bir seçenek olacaktır. İster sürahide isterseniz de dev kaselerde kepçe ile servis edebileceğiniz bu içecek her türlü ortama tarzıyla ayak uydurabilmektedir.

Yazın en sıcak günlerini zevkli anlara dönüştürmek, kendinizi turkuaz rengi sularda hissetmek için işte benden size bir tarif:

2 cl Limon Suyu

2 Yemek Kaşığı Toz Şeker

2 cl Elma Suyu

4 cl Absolut Votka

4 cl Gazoz

2 Adet Elma

2 Adet Şeftali

1 Adet Mango

1 Adet Portakal

1 Adet Limon

Limon ve Portakalı kabuklarını soymadan dilimleyerek diğer malzemelerin kabuklarını soyarak tüm malzemeleri karıştırın ve buzdolabında 2 saat bekletin. İster buz ile ister buzsuz servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun

Ece Edil Akman